Biorad

Historia stowarzyszenia

Biorad Stowarzyszenie Radiestezji i Bioterapii we Wrocławiu wywodzi się z Klubu Parapsychologii, który został założony we wrześniu 1982 r., przy znanym wówczas Klubie Dziennikarza przy ul. Świdnickiej.

Patronat nad Klubem Parapsychologii objęło Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Dziennikarzy we Wrocławiu.

Założycielem i pierwszym prezesem Klubu Parapsychologii był naukowiec z Politechniki Wrocławskiej – prof. Zbigniew Królicki. Współzałożycielem i wiceprezesem Klubu był dr Janusz Eichler, również pracownik naukowy Politechniki Wrocławskiej.

Powstało wówczas wiele pracowni, które zajmowały się: bioterapią, radiestezją, „dotykiem dla zdrowia”, jogą i medytacją. Nowo powstały ośrodek był bardzo ważny dla wszystkich, którzy w zmaterializowanym świecie szukali czegoś, co przywróciłoby im harmonię, poczucie wolności ducha i dało wiedzę o zdrowym sposobie życia.

W sali NOT-u przy ul. Piłsudskiego odbywały się piątkowe wykłady i spotkania z niezwykłymi ludźmi, na które przychodziły setki słuchaczy.

W roku 1983 powstała Wrocławska Szkoła Biomagnetyzmu AIKIDO, której twórcą był Jan Ligaszewski.

W tym czasie wykłady i zajęcia praktyczne z zakresu bioenergoterapii prowadził prof. Johannes Hubertus Christiaan Rongen  – Generalny Konsultant i Ekspert ds. Bioenergoterapii. Z tej szkoły wywodzili się bioterapeuci: Zbigniew Królicki, Janusz Eichler, Henryk Wielgosz, Zofia Zelman, Krystyna Nosal, Lidia Koprowska, Urszula Rutkowska, Krystyna Węgłowska-Rzepa, Krzysztof Świercz, Bogusław Mikołajczak, Tadeusz Moszyński.

W roku 1987 Klub Parapsychologii zmienił nazwę na Klub Psychotroniki. W tym czasie spotkania odbywały się w klubie Spółdzielni Mieszkaniowej PIAST.

W latach 1987-1992 prezesem był Adam Kołacz.

Od roku 1992 prezesem Stowarzyszenia był Henryk Wielgosz, który piastował to stanowisko nieprzerwanie do roku 2020. Od tego czasu rozpoczął się okres stabilizacji Klubu, który ma swoją siedzibę w lokalu przy ul. Ofiar Oświęcimskich 44a/8 we Wrocławiu.

W roku 2001 została zmieniona nazwa Stowarzyszenia, która obecnie brzmi: BIORAD Stowarzyszenie Radiestetów i Bioterapeutów we Wrocławiu.  Były  Prezes Henryk Wielgosz  był organizatorem, kierownikiem i wykładowcą kursów przygotowujących do zawodu bioenergoterapeuty. Jan Ligaszewski i Henryk Wielgosz są autorami książki „Biomagnetyzm Aikido”.

Nasi specjaliści uczyli się od najlepszych wykładowców i praktyków z kraju i zagranicy: przykładowo lekarz i ortopeda Anatolij Jurczenko, który prowadził u nas kursy masażu i technik manualnych, jogi leczniczej uczył Hindus, prof. Ravi Javalgekar. Znakomity bioenergoterapeuta i radiesteta Jan Putkowski, który był skarbnicą wiedzy i cenionym praktykiem w bioenergoterapii i radiestezji oraz bioterapeuci lek. med. Andrzej Janas i Bronisław Orłowski.

Ważną dziedziną w naszym Stowarzyszeniu jest radiestezja. Znakomity radiesteta Zdzisław Królikowski w latach osiemdziesiątych zapoznawał nas z tą bardzo pożyteczną wiedzą i praktyką. Duży wkład w rozwój radiestezji wniósł inż. Bogdan Przybytniak i radiesteta inż. Tadeusz Moszyński, który obecnie prowadzi wraz z mgr inż. Markiem Chynałem pracownię i kursy radiestezyjne przygotowujące do zawodu. Tadeusz Moszyński oraz Jan Waliłko, który również aktywnie działał w pracowni radiestezyjnej, są współautorami książki „Jak można nauczyć się radiestezji zawodowej i jak wybudować dom, aby był w nim zdrowy klimat”.

Ponadto w naszym Stowarzyszeniu od wielu lat kontynuują szkolenia i wykłady m. in. w zakresie Kinezjologii i metody „Dotyku dla zdrowia” dyplomowany instruktor fizjoterapii Antoni Szczerba, jak również mgr Mirosław Budziński, mgr Alicja Moszyńska, mgr Elżbieta Wiśniewska i Jolanta Różycka.