Biorad

Historia Stowarzyszenia

Biorad Stowarzyszenie Radiestezji i Bioterapii we Wrocławiu wywodzi się z Klubu Parapsychologii, który został założony we wrześniu 1982 r., przy znanym wówczas Klubie Dziennikarza przy ul. Świdnickiej.

Patronat nad Klubem Parapsychologii objęło Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Dziennikarzy we Wrocławiu.

Założycielem i pierwszym prezesem Klubu Parapsychologii był naukowiec z Politechniki Wrocławskiej – prof. Zbigniew Królicki. Współzałożycielem i wiceprezesem Klubu był dr Janusz Eichler, również pracownik naukowy Politechniki Wrocławskiej.

Powstało wówczas wiele pracowni, które zajmowały się: bioterapią, radiestezją, „dotykiem dla zdrowia”, jogą i medytacją. Nowo powstały ośrodek był bardzo ważny dla wszystkich, którzy w zmaterializowanym świecie szukali czegoś, co przywróciłoby im harmonię, poczucie wolności ducha i dało wiedzę o zdrowym sposobie życia.

W sali NOT-u przy ul. Piłsudskiego odbywały się piątkowe wykłady i spotkania z niezwykłymi ludźmi, na które przychodziły setki słuchaczy.

W roku 1983 powstała Wrocławska Szkoła Biomagnetyzmu AIKIDO, której twórcą był Jan Ligaszewski.

W tym czasie wykłady i zajęcia praktyczne z zakresu bioenergoterapii prowadził prof. Johannes Hubertus Christiaan Rongen  – Generalny Konsultant i Ekspert ds. Bioenergoterapii. Z tej szkoły wywodzili się bioterapeuci: Zbigniew Królicki, Janusz Eichler, Henryk Wielgosz, Zofia Zelman, Krystyna Nosal, Lidia Koprowska, Urszula Rutkowska, Krystyna Węgłowska-Rzepa, Krzysztof Świercz, Bogusław Mikołajczak, Tadeusz Moszyński.

W roku 1987 Klub Parapsychologii zmienił nazwę na Klub Psychotroniki. W tym czasie spotkania odbywały się w klubie Spółdzielni Mieszkaniowej PIAST.

W latach 1987-1992 prezesem był Adam Kołacz.

Od roku 1992 prezesem Stowarzyszenia był Henryk Wielgosz, który piastował to stanowisko nieprzerwanie do roku 2020. Od tego czasu rozpoczął się okres stabilizacji Klubu, ponieważ w drodze przetargu uzyskano lokal przy przy ul. Ofiar Oświęcimskich 44a/8 we Wrocławiu. Bardzo zdewastowany lokal wyremontowano dużym nakładem pracy i fachowych umiejętności członków klubu.
W 1992 r. została także  zmieniona nazwa klubu na Stowarzyszenie Radiestezyjno-Bioterapeutyczne.

W roku 2001 została ponownie zmieniona nazwa Stowarzyszenia, która obecnie brzmi: BIORAD Stowarzyszenie Radiestezji i Bioterapii e Wrocławiu. 
Były  Prezes Henryk Wielgosz  był organizatorem, kierownikiem i wykładowcą kursów przygotowujących do zawodu bioenergoterapeuty. Jan Ligaszewski i Henryk Wielgosz są autorami książki „Biomagnetyzm Aikido”.

Nasi specjaliści uczyli się od najlepszych wykładowców i praktyków z kraju i zagranicy: przykładowo lekarz i ortopeda Anatolij Jurczenko, który prowadził u nas kursy masażu i technik manualnych, jogi leczniczej uczył Hindus, prof. Ravi Javalgekar. Znakomity bioenergoterapeuta i radiesteta Jan Putkowski, który był skarbnicą wiedzy i cenionym praktykiem w bioenergoterapii i radiestezji oraz bioterapeuci lek. med. Andrzej Janas i Bronisław Orłowski.

Ważną dziedziną w naszym Stowarzyszeniu jest radiestezja. Znakomity radiesteta Zdzisław Królikowski w latach osiemdziesiątych zapoznawał nas z tą bardzo pożyteczną wiedzą i praktyką. Duży wkład w rozwój radiestezji wniósł inż. Bogdan Przybytniak i radiesteta inż. Tadeusz Moszyński, który  prowadził wraz z mgr inż. Markiem Chynałem pracownię i kursy radiestezyjne przygotowujące do zawodu. Tadeusz Moszyński oraz Jan Waliłko, który również aktywnie działał w pracowni radiestezyjnej, są współautorami książki „Jak można nauczyć się radiestezji zawodowej i jak wybudować dom, aby był w nim zdrowy klimat”.

Ponadto w naszym Stowarzyszeniu od wielu lat kontynuują szkolenia i wykłady m. in. w zakresie Kinezjologii i metody „Dotyku dla zdrowia” dyplomowany instruktor fizjoterapii Antoni Szczerba, jak również mgr Mirosław Budziński, mgr Alicja Moszyńska, mgr Elżbieta Wiśniewska i Jolanta Różycka.