Terapie manualne

Masaże zdrowotne i ćwiczenia usprawniające

W ostatnich latach obserwujemy bardzo duże zainteresowanie masażem i to wszystkimi jego rodzajami. Powodem tego zainteresowania jest dobrodziejstwo jakiego doznaje człowiek dzięki zastosowaniu tego naturalnego w swej istocie czynnika jakim jest masaż.

Zabieg masażu to jedna z najstarszych form terapii znanych człowiekowi. Poprzez stosowanie wybranych technik, od setek tysięcy lat pomaga on walczyć z bólem, nadmiernym napięciem mięśniowym, poprawia ukrwienie, a co za tym idzie – przyśpiesza gojenie się tkanek.

Masaż wspomaga wytwarzanie endorfin, ciał chemicznych powstających w ośrodkowym układzie nerwowym, działających jako naturalne środki przeciwbólowe.

Poprawne wykonanie np. drenażu limfatycznego usprawnia odpływ limfy i przywraca układowi chłonnemu pierwotnych funkcji, natomiast założeniem masażu segmentarnego jest opracowanie każdej odruchowej zmiany tkankowej przez zastosowanie najwłaściwszych technik.

Techniki masażu stosowanego w medycynie obejmują szeroki wachlarz procedur, których wykonywanie w ściśle określony sposób stosuje się w profilaktyce i leczeniu schorzeń narządów i układów ciała człowieka.

W naszym Stowarzyszeniu „Biorad” prowadzimy szkolenia i zabiegi z masaży:

– masaż klasyczny,
– drenaż limfatyczny,
– masaż segmentarny,
– masaż relaksacyjny
oraz ćwiczenia usprawniające.

Kinezyterapia stanowi najważniejszą część istotną  postępowania rehabili­tacyjnego. Wykorzystanie ruchu wymaga znajomości procesów fizjologicznych, jakie zachodzą w organizmie pod wpływem jego działania. Procesy te opierają się na funkcjach odruchowych układu nerwowego i mechanizmie odczynu tkankowego.

Aby wywołać trwałe zmiany w organizmie, podnieść jego sprawność i wydolność, nie wystarczy jednorazowe wywołanie odczynu. Efekty trwałe wymagają treningu, czyli cierpliwości i systematyczności. Ćwiczenia ruchowe wspomagają, a niekiedy nawet znacząco wpływają na  mechanizmy obronne ustroju, jak: kompensacja, regeneracja i adaptacja, które są warunkiem zachowania zdrowia człowieka.